Bir psikolog, zihninizi açık tutmanıza ve karşılaştığınız tüm stres, kaygı, fobiler ve diğer sorunları yönetmenize yardımcı olarak, hayattan en iyi şekilde yararlanmanıza ve sizi depresyon belirtilerinden ve diğer zihinsel sağlık sorunlarından uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

Neden Terapiye Gitmeliyim? Bir Terapisti Görme Zamanının Geldiğinin 8 İşareti!

Amerikan Psikoloji Derneği, bir şey sıkıntıya neden olduğunda ve yaşamın bir bölümünü engellediğinde, özellikle şu durumlarda terapiyi düşünmeyi önerir:

Sorunu düşünmek veya onunla başa çıkmak her gün en az bir saat sürer. Sorun, utanmanıza veya başkalarından kaçınmak istemenize neden oluyorsa, yaşam kalitenizin düşmesine neden oluyorsa ve  okulu, işi veya ilişkileri olumsuz etkileme durumu varsa terapiye ihtiyaç vardır.

Yapacak çok şeyiniz veya başa çıkmanız gereken çok fazla sorununuz varmış gibi hissedebilirsiniz. Dinlenemiyor, hatta nefes alamıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Stres ve bunalma ciddi fiziksel sağlık sorunlarına yol açabilir. “Tükenmişlik” Bu fiziksel semptom genellikle zihinsel sağlık sorunlarından kaynaklanır veya buna eşlik eder. Depresyonu gösterebilir. Yorgunluk, normalden daha fazla uyumanıza veya sabahları yataktan kalkmakta güçlük çekmenize neden olabilir.

Orantısız öfke veya kızgınlık. Herkes zaman zaman kızgın hisseder. Bu duygularla başa çıkmak için destek aramak, geçmediklerinde, duruma göre aşırı olduğunda veya sizi şiddet içeren veya potansiyel olarak zararlı eylemlere yönlendirdiklerinde destek almak için iyi bir fikir olabilir.

Agorafobi. Agorafobisi olan kişiler panik atak geçirebilecekleri veya tuzağa düşebilecekleri yerlerde bulunmaktan korkarlar. Bazı insanlar evlerinden çıkamaz hale gelebilir. Zaman zaman bir şeyler hakkında endişelenmek normaldir, ancak endişe günün önemli bir bölümünü kaplıyorsa veya fiziksel semptomlara neden oluyorsa, terapi bununla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

İlgisizlik. Olağan faaliyetlere, çevrenizdeki dünyaya veya genel olarak hayata olan ilginizi kaybetmek, depresyon veya anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Umutsuzluk.

Sosyal geri çekilme.

Umudunuzu veya motivasyonunuzu kaybetmek veya geleceğiniz yokmuş gibi hissetmek, depresyon veya başka bir zihinsel sağlık durumunu gösterebilir.

Psikoterapi, psikolojik bozuklukların ve zihinsel sıkıntıların tekniklerin kullanılmasıyla tedavi sürecini tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Bu süreçte, eğitimli bir psikoterapist, danışanın belirli bir hastalığı veya yaşam stresi kaynağı gibi belirli veya genel sorunlarla başa çıkmasına yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmada,  her 10 Amerikalıdan 8’inin terapinin iyi bir yatırım olduğuna inandığı bulunmuştur.

Buna ek olarak: %91’i aldıkları tedavinin kalitesinden memnun

%84’ü kişisel ruh sağlığı hedeflerine yönelik ilerlemelerinden memnun

%78’i terapinin bu hedeflere ulaşmada büyük bir rol oynadığına inanıyor.

Biraz yardım almanın zamanı geldi mi?

Hayat nadiren zorluklar olmadan geçer. Bununla birlikte, o kadar zorlayıcı olabilen bazıları var ki, devam etmek imkansız görünüyor. Sevilen birinin ölümü ya da bunaltıcı endişe duyguları olsun, hayatın önünüze çıkardığı her sorun için yardımın mevcut olduğunu bilmeniz önemlidir.